Tekanna och koppar England 1930-tal minnesföremål
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA, KOPP med fat, MUGG, porslin, England 1930-tal, tekannan från Crown Ducal tillverkad 1939 för Dyson Horsfall of Preston "to replace aluminium stocks taken over for allied armamnets.", patriotiska motton "WAR AGAINST HITLERISM", "THAT RIGHT SHALL PREVAIL" and "LIBERTY AND FREDOM" plus de allierades flaggor, muggen tillverkad av J&G Meakin för att fira silverjubileum 1910-1935 "Silver Jubilee of King George V and Queen Mary", kopp med fat Grafton China BAU & Sons, patriotiskt motto "For right and freedom" samt de allierades flaggor, kannans höjd 14 cm
Smärre slitage, kannans lock med nagg invändigt.
285254
2014-12-25