Peter Roström, Porträtt, olja

Peter Roström, Porträtt, olja
Peter Roström, Porträtt, olja
Peter Roström, Porträtt, olja
Peter Roström, Porträtt, olja

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ROSTRÖM, Peter (verksam under 1700-talets mitt): Porträtt av C:M: Gren, née de Branting, född 1727 - midjebild, signerad och daterad på baksidan aftagen 1755 d 1 Maÿ Stockholm P. Roström Pict, olja på duk, 79 x 66 cm.
Bronserad ram i rokoko
Registrerad i Svenska Porträttarkivet
Litteratur: Svenskt Konstnärslexikon, volym IV, Malmö 1961, sidan 539

Retuscher, krackeleringar, smärre färgbortfall

285276

2015-01-28