Dopkåpa och mössa 1700-tal
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOPKÅPA och MÖSSA FÖR FLICKA, Kristningskläder, 1700-talets mitt, kåpan av sidentaft med silverlan samt applicerad knypplad silverspets av spunna metalltrådar på en kärna av silke, bröststycke av sidentaft dekorerat med knypplad silverspets, livrem av knypplad silverspets, mössan sydd i ett mittstycke och två sidostycken, varav det ena stycket skarvat, guldbrokad med stiliserade granatäpplen på sidenripsbotten, rött tuskaftat sidenfoder, kantad med rött silke, dopkåpan 63 cm
PROVENIENS: Möjligen prinsessan Sofia Albertina
sedermera genom arv Forsby Herrgård
LITTERATUR: Jmf med Gustaf III:s kristningskläder i Lena Rangström, Kläder för tid och evighet, Gustaf III sedd genom sina dräkter, Livrustkammaren, Stockholm 1997, s. 35 ff
slitage och skador
285384
2015-01-15