Jacob Kock herrfickur i 18 k guld

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

HERRFICKUR, 18 k guld, emaljtavla med arabiska siffror, visare och index med rosenstenar, verket signerat, Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm), rättigheter 1737-1805), spindelgång, boett av guld 18 k stämplad NC (Nils Carlén), Stockholm R2 (1799), numrerad 1810, balansklove med monogram JK, diameter 49 mm, vikt 76 g, inkl. etui från Gustaf Möllenborg

Tavla med skador

285499

2014-12-28