Kristina Jansson oljemålning

Kristina Jansson oljemålning
Kristina Jansson oljemålning
Kristina Jansson oljemålning
Kristina Jansson oljemålning
Kristina Jansson oljemålning
Kristina Jansson oljemålning

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

JANSSON, Kristina (född 1967): "De förklädda", signerad och daterad á tergo Kristina Jansson 2001, olja på duk, ca 200x145 cm

Utbildning:
1995-2001 på Konstakademien, Stockholm
1998 Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts, Erasmus, Paris, France
1994-95 The Fine Arts Academy, Vienna, Austria

Utmärkelser:
2010 Carnegie Art Awards, 2nd prize winner

Representerad:
Moderna museet, Stockholm, Sverige
Statens Konstråd (The National Public Art Council), Sverige

285507

2015-01-25