Porträtt, Gustav II Adolf, oljemålning

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Sverige, 1700-tal): Porträtt av Gustav II Adolf i rustning - bröstbild, olja på duk, 52 x 42. Inskription: Gustaf 2 Adolf R.S.
Möjligen ingick målningen i en regentlängd, vilka var populära på 1700-talet

krackelyrer, smärre hål, bucklig

285656

2015-01-20