Porträtt, Gustav II Adolf, oljemålning
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Sverige, 1700-tal): Porträtt av Gustav II Adolf i rustning - bröstbild, olja på duk, 52 x 42. Inskription: Gustaf 2 Adolf R.S.
Möjligen ingick målningen i en regentlängd, vilka var populära på 1700-talet
krackelyrer, smärre hål, bucklig
285656
2015-01-20