Skål Timo Sarpaneva

Skål Timo Sarpaneva
Skål Timo Sarpaneva
Skål Timo Sarpaneva
Skål Timo Sarpaneva
Skål Timo Sarpaneva
Skål Timo Sarpaneva
Skål Timo Sarpaneva
Skål Timo Sarpaneva

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKÅL, Iittala, Timo Sarpaneva, "Devils Pearl", signerad TIMO SARPANEVA - IITTALA 55, dekor av luftbubblor, höjd ca 15 cm
HISTORIK: Formgiven 1951, i produktion 1952-59
LITTERATUR: Jämför Kaj Kalin "Sarpaneva", Otava, sid 42

Obetydlig fornagg

285749

2014-12-30