Skål Timo Sarpaneva
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, Iittala, Timo Sarpaneva, "Devils Pearl", signerad TIMO SARPANEVA - IITTALA 55, dekor av luftbubblor, höjd ca 15 cm
HISTORIK: Formgiven 1951, i produktion 1952-59
LITTERATUR: Jämför Kaj Kalin "Sarpaneva", Otava, sid 42
Obetydlig fornagg
285749
2014-12-30