Lucie Lagerbielke olja

Lucie Lagerbielke olja
Lucie Lagerbielke olja
Lucie Lagerbielke olja
Lucie Lagerbielke olja

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LAGERBIELKE, Lucie (1865-1931): Vattenväxter, signerad och daterad med pseudonym Vitus1919, olja på duk, 55x81,5 cm
Lucie Lagerbielke var dotter till brännvinskungen L.O. Smith och syster till den på sin tid mycket kända spiritisten Mary Karadja. Lucie Lagerbielke gjorde sig mest känd som konstnär och författare i ämnen om andliga och själsliga frågor under pseudonymen Vitus. Hon var rikligt representerad på utställningen "Nio unga" på Liljevalchs Konsthall 1932.

285866

2015-01-06