Bordspendyl parisarbete Directoire

Klubbat för:

12 000 SEK

12 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete, Directoire, urtavlan märkt Barrand Paris, brännförgylld brons, carraramarmor samt marmo nero, dekor av pärlstav, portik med kannelerade kolonner, korslagda thyrsosstavar med drapering, pendeln med Apollons ansikte i strålglans, urhuset krönt av flammande urna, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 49,5, 32,5 x 10,5 cm
PROVENIENS:
Grosshandlare Julius Alexis Hamberg (1817-1893)

Smärre nagg och slitage. Nycklar finns att hämta i Utlämningen

286063

2015-01-03