Bordspendyl parisarbete Directoire
Klubbat för:
12 000 SEK
12 000 SEK
BORDSPENDYL, parisarbete, Directoire, urtavlan märkt Barrand Paris, brännförgylld brons, carraramarmor samt marmo nero, dekor av pärlstav, portik med kannelerade kolonner, korslagda thyrsosstavar med drapering, pendeln med Apollons ansikte i strålglans, urhuset krönt av flammande urna, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 49,5, 32,5 x 10,5 cm
PROVENIENS:
Grosshandlare Julius Alexis Hamberg (1817-1893)
Smärre nagg och slitage. Nycklar finns att hämta i Utlämningen
286063
2015-01-03