Arabisk handskrift, grammatik, tidigt 1800-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARABISK HANDSKRIFT. Troligen tidigt 1800-tal.
Omfattande ca 370 blad i tusch på vaxat papper, text i svart med punkter i guld inom ram i guld. Titelblad i färger och guld, uppfodrat, solkat. Delvis fläckad, 1 blad hårdare, några blad med utsmetad text, något fläckad av kladd, 1 blad skadat med förlust av hörn och marginal, några lagningar i marginal, några lösa blad, något hål eller smårevor i marginalen. Totalyta ca 15,2x10,4 cm, textyta ca 12x5,5 cm. Några dekorationer utanför texten.
Senare klotband, nött, skadat och fläckat, delvis lösa pärmar. Nya försättsblad.
Fol. 1b första suran, svart text på vit botten i rundel av guld, i rikt dekorerad ram i guld och färger, därefter saknas av sura 2 verserna 1-15, den fortsatta texten i ram av guld, svart och rött, kapitelöverskrifter i vit skrift på guldband, versindelning
med rundlar i guld, rött och svart, bladet med sura 79:11-80:26 löst, 80:27-84:8 saknas. I marginalen indelningar för recitationen med blomsterornament i guld och färger. Ingen kolofon och ingen datering.
286405
2015-01-30