Karmstol gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

14 500 SEK

Schätzwert

12 000 SEK

Beschreibung

KARMSTOL, 1800-tal, gustavianskt stockholmsarbete, windsortyp, av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813), signerad IEH, al och björk, utsvängda ben med kannelyrer, sitthöjd ca 41 cm,
Litteratur: Se Sylvén "Stolens guldålder", bild sid 98-99.

Zustandsbeschreibung

Skador, lagningar

286667

2015-01-08