Karmstol gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
14 500 SEK
Schätzwert
12 000 SEK
Beschreibung
KARMSTOL, 1800-tal, gustavianskt stockholmsarbete, windsortyp, av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813), signerad IEH, al och björk, utsvängda ben med kannelyrer, sitthöjd ca 41 cm,
Litteratur: Se Sylvén "Stolens guldålder", bild sid 98-99.
Zustandsbeschreibung
Skador, lagningar
286667
2015-01-08