Kartor och planscher bl.a. Bergen bataljplanscher

Klubbat för:

1 000 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

KARTOR OCH PLANSCHER, graverade och litograferade, 1600-1800-tal, bl.a. bataljplanscher ur Merian och Pufendorf, tittskåpsvy över Stockholm, ca 26x41 cm, Chatelains kartor över Köpenhamn och Bergen, Braun- Hogenberg, Kolding, litograferad vy Christiania (?), genealogisk plansch av Seutter "Stamm baum, Dänemark" , ca 51x49 cm

Zustandsbeschreibung

Vissa skador och småfläckar, genealogisk plansch fläckad, 1 med reva, några klippta och uppfodrade

286722

2015-01-23