Bålskålar i porslin Kina 1700-tal

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BÅLSKÅLAR, 2 st., snarlik dekor, porslin, Kina, 1700-talets mitt, dekor i guld och järnrött av s.k. nödmynt runt om från 1715-18, höjd 12, diameter 26 cm

Historik:
Nödmynt präglades under Carl XII regering 1715-1719 i syfte att förbättra den svenska ekonomin då Carl XII behövde silvermynt till sin nya arbe i kriget mot Norge
Litteratur:
"Från Kina till Europa"

Omfattande skador, lagningar

286789

2015-01-09