Bålskålar i porslin Kina 1700-tal
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BÅLSKÅLAR, 2 st., snarlik dekor, porslin, Kina, 1700-talets mitt, dekor i guld och järnrött av s.k. nödmynt runt om från 1715-18, höjd 12, diameter 26 cm
Historik:
Nödmynt präglades under Carl XII regering 1715-1719 i syfte att förbättra den svenska ekonomin då Carl XII behövde silvermynt till sin nya arbe i kriget mot Norge
Litteratur:
"Från Kina till Europa"
Omfattande skador, lagningar
286789
2015-01-09