Sven Rydén blandteknik

Sven Rydén blandteknik
Sven Rydén blandteknik
Sven Rydén blandteknik
Sven Rydén blandteknik

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RYDÉN, Sven (född 1925):Landskap med träd, signerad och daterad 89, blandteknik, 57x76 cm
HISTORIK: Sven Rydén är född och uppvuxen i Bollnäs och utbildades vid Beckmans reklamskola i Stockholm 1946-48. 1951 knöts han till Svenska Dagbladet som frilanstecknare. Under sina 40 år på Svenska Dagbladet blev Sven Rydén en av tidningens mest välkända medarbetare, som porträttör och i de egna texter han emellanåt skrev på Marginalsidan.

ramen något lös

287156

2015-01-13