Otto Holmström oljemålning

Otto Holmström oljemålning
Otto Holmström oljemålning
Otto Holmström oljemålning
Otto Holmström oljemålning
Otto Holmström oljemålning
Otto Holmström oljemålning

Klubbat för:

2 400 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

HOLMSTRÖM, Otto (1866-1915): Motiv från Visby, signerad Otto Holmström, olja på duk, 67x54 cm
HISTORIK: Otto Holmström tillhörde de mer legendariska gestalterna i den kamratkrets på Valand under de sista åren av 1880-talet som även omfattade namn som Albert Engström, Olof Sager-Nelson och Fritz Lindström. (Svenskt Konstnärslexikon, Allhems förlag)

Zustandsbeschreibung

287281

2015-01-14