Brännvinskopp 1700-tal
Klubbat för:
14 500 SEK
6 000 SEK
SUPKOPP, silver, 1700-tal, sannolikt Augsburg, oidentifierad mästarstämpel, åldersmannaranka, delvis förgylld med hänklar, ciselerad och punsad delvis hjärtformad dekor, diameter exklusive hänklar ca 10 cm, vikt ca 80 g
Förgyllning med slitage
287346
2015-01-16