Brännvinskopp 1700-tal

Brännvinskopp 1700-tal
Brännvinskopp 1700-tal
Brännvinskopp 1700-tal
Brännvinskopp 1700-tal
Brännvinskopp 1700-tal
Brännvinskopp 1700-tal

Klubbat för:

14 500 SEK

6 000 SEK

SUPKOPP, silver, 1700-tal, sannolikt Augsburg, oidentifierad mästarstämpel, åldersmannaranka, delvis förgylld med hänklar, ciselerad och punsad delvis hjärtformad dekor, diameter exklusive hänklar ca 10 cm, vikt ca 80 g

Förgyllning med slitage

287346

2015-01-16