Takarmatur D . Lindholm Tenn
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKARMATUR, omkring år 1930, stämplad D.Lindholm, stomme i tenn med utvändig reliefekor i form av stiliserade blommor, skiva i blåtonat glas, utvändigt med fyra ljusplåtar i mässing samt ljusarmar för levande ljus, invändigt med två elektriska ljuspunkter, diameter 40 cm höjd ca 56 cm
Senare glas, bucklor, bristningar i ljusarmarmar
287402
2015-01-16