Taklampa Simon Henningsen för Lyfa

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TAKLAMPA, "Tivoli", Simon Henningsen, Lyfa, Danmark 1960-tal, delvis lackerad metall i rött, blått och turkos, höjd 32 cm
HISTORIK: Lampan formgavs till restaurang Divan II på Tivoli i Köpenhamn, Danmark

Slitage

287522

2015-01-17