Taklampa Simon Henningsen för Lyfa
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, "Tivoli", Simon Henningsen, Lyfa, Danmark 1960-tal, delvis lackerad metall i rött, blått och turkos, höjd 32 cm
HISTORIK: Lampan formgavs till restaurang Divan II på Tivoli i Köpenhamn, Danmark
Slitage
287522
2015-01-17