Erik Chambert skåp
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Erik Chambert, Chamberts möbelfabrik, Norrköping, 1930-40-tal, fanérad i björk, mahogny och jakaranda, fronten med sju lådor, skåp och jalusidörr, invändig med två hyllplan, intarsiadekor i bl.a. valnöt och almrot, höjd 126, 168x47 cm
Slitage, mindre skador och lagningar, ett hyllplan saknas
287962
2015-01-20