Karta södra Sverige

Karta södra Sverige
Karta södra Sverige

Klubbat för:

950 SEK

1 500 SEK

KARTA. LINNERHJELM, G. F. Landswägarne genom södra delen af Swerige. 1792. Graverad karta över södra Sverige, figurativ kartusch, vikbar, uppfodrad på vävca 62x48 cm, ramad,

Gustaf Fredrik Linnerhielm, född 1757, död 1819, var en svensk adelsman, godsägare och 1796-1819 Sveriges genom tiderna ende riksgeograf till vilket han utnämndes av Gustav IV Adolf.

Slitage, fläckar, skador

288200

2015-01-21