Gole, etsning av Karl XI, sent 1600-tal,

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KARL XI. Mezzotintetsnig, sent 1600-tal, utförd av holländaren Jacobus Gole. Ca 19x14 cm, ram 45x38 cm.

Texten under porträttet: Carolus XI. D. G. Sueciae Rex. Je suis issu de grand Gustave. Roy comme luy. Vaillant et braue. Den Dapperen Gustaaf Adolf een voorbeeld strekt, Aan Karel die fyn Geest, vool vuur voelt op gezvekt.
Fint avdrag.

288274

2015-01-23