Två brev från Carl Laurin 1919

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

CARL LAURIN OM SÖDERBERG. LAURIN, CARL G. (1868-1940), svensk konsthistoriker och författare. 2 maskinskrivna brev, egenhändigt signerade daterade Stockholm, 8 februari och 14 april 1919, båda ställda författaren Gunnar Heiberg i Lillehammer och Kristiania. Båda rör delvis författaren Hjalmar Söderberg, Laurin önskar att Heiberg ska representera Norge i en festskrift om Söderberg.

Vikt, revor i vikningen, något nötta

288372

2015-01-24