Bestickservisdelar modell Olga

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BESTICK, 122 dlr, silver, modell Olga, inklusive fiskbestick, A.G Dufva, 1930-40-tal, bestående av: 13 matgafflar,13 matknivar med blad av stål, 11 matskedar, 11 bordsgafflar, 9 bordsknivar med blad av stål, 12 assiettgafflar, 12 fruktknivar med blad av stål, 6 smörknivar, ostkniv, 11 kaffeskedar, marmeladsked, 11 fiskgafflar, 11 fiskknivar, 1 extra gaffel medföljer, total vikt exklusive delar med blad i stål ca 5000 g

Monogramgravyr, några knivar med skador, lossade blad

288428

2015-01-23