Chiquita Travel Guitar Hondo elgitarr
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHIQUITA TRAVEL GUITAR, Hondo, Erlewine, resegitarr, 1980-tal, gul, formgiven av Mark Erlewine under tidigt 1980-tal med hjälp av Billy Gibbons (ZZ Top), längd ca 70 cm
HISTORIK: Samma modell (och färg) spelades av Michael J. Fox i öppningsscenen till "Back to the Future" (1985)
https://www.youtube.com/watch?v=fxoxw9Dq6kw
Softcase medföljer
Bruksslitage, nagg vid huvudets sida, ej funktionstestad
288617
2015-01-24