Karl XIV Johan signerade dokument

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARL XIV JOHAN (1763-1844), kung av Sverige 1818. (2).

2 st. egenhändigt undertecknade handlingar, fullmakt för David Tigerhjelm att vara fänrik vid Helsinge regemente resp. förordnande för densamme att vara andre adjutant med premiegalon vid överstelöjtnantens kompani.
Daterade Stockholms slott den 17 mars 1825 resp. 22 maj 1829, omfattande vardera 2 resp. 1 sida i folio, paperssigill, blankt blad t. den första handskriften med småskador i vikningen. 2 st.

288816

2015-02-04