Karl XIV Johan signerade dokument
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARL XIV JOHAN (1763-1844), kung av Sverige 1818. (2).
2 st. egenhändigt undertecknade handlingar, fullmakt för David Tigerhjelm att vara fänrik vid Helsinge regemente resp. förordnande för densamme att vara andre adjutant med premiegalon vid överstelöjtnantens kompani.
Daterade Stockholms slott den 17 mars 1825 resp. 22 maj 1829, omfattande vardera 2 resp. 1 sida i folio, paperssigill, blankt blad t. den första handskriften med småskador i vikningen. 2 st.
288816
2015-02-04