Taburetter Ephraim Ståhl
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TABURETTER, 1 par snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, varav en av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), signerad ES, träskurna och bemålade, överkragade kannelerade ben, höjd 43, 45x42 cm
Kompletterade, renoverade, lagning
289092
2015-01-28