Skåp i barockstil
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, tvådelat, barockstil, 1800-tal med äldre delar, betsad ek, rikligt träskuren dekor av figurer, bakomliggande hyllplan, byrålåda i form av bestickschatull, svarvade kopplade ben, totalhöjd ca 199, 101x53 cm, nyckel finns
PROVENIENS: Enligt uppgift har skåpet stått på Skytteholms herrgård på Ekerö
Slitage, smärre skador. Nyckel finns att hämta i Utlämningen
289340
2015-01-29