Karta Homann 1700-tal

Karta Homann 1700-tal
Karta Homann 1700-tal

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKANDINAVIEN. HOMANN, J. B. Scandinavia complectens Sueciae, Daniae & Norvegiae regna ex tabulis. Norimbergae (ca 1730).
Gränskolorerad graverad karta med stor senare handkolorerad kartusch (variant). Ca ca 47,5x55,5 cm
Skador: Bruna fuktfläckar i nedre marginal, några småfläckar, lagningar, nära skuren

Marginalen med spår av blyertsanteckningar, smärre fläckar, immigt glas

289493

2015-01-30