Karta Homann 1700-tal
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKANDINAVIEN. HOMANN, J. B. Scandinavia complectens Sueciae, Daniae & Norvegiae regna ex tabulis. Norimbergae (ca 1730).
Gränskolorerad graverad karta med stor senare handkolorerad kartusch (variant). Ca ca 47,5x55,5 cm
Skador: Bruna fuktfläckar i nedre marginal, några småfläckar, lagningar, nära skuren
Marginalen med spår av blyertsanteckningar, smärre fläckar, immigt glas
289493
2015-01-30