Adolphe Appian Fiskare på stranden
Klubbat för:
19 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ADOLPHE APPIAN (Frankrike, 1818-1898): Fiskar på stranden - Pêcheurs sur la plage, Étang de Berre, signerad A. Appian, olja på duk, 37,5x59,5 cm.
Adolphe Appian, född i Lyon målade mycket från södra Frankrike. Motivet är med största sannolikhet från Étang de Berre och staden i fonden är Martigues. Målningen är utförd mellan åren 1880-1883, då konstnären bodde i Martigues.
För dessa uppgifter tackar vi Mr Gérard Fabre, direktör för Musée Felix Ziem i Martigues.
Skador, färgbortfall, krackeleringar
289540
2015-02-02