Sakrala skulpturer
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SAKRALA SKULPTURER, 2 st., barock, 1600/1700-tal, evangelisten Markus med lejon och manligt helgon utan attribut, skulpterat lövträ, frontalt stående i kontrapost, fotsida klädnad med draperad, veckad mantel, den ena skulpturen med urholkad rygg, höjd 91 respektive 92 cm
skador, delar saknas, ursprungligen sannolikt bemålade, sekundärt betsade
289552
2015-02-06