Sakrala skulpturer

Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer
Sakrala skulpturer

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SAKRALA SKULPTURER, 2 st., barock, 1600/1700-tal, evangelisten Markus med lejon och manligt helgon utan attribut, skulpterat lövträ, frontalt stående i kontrapost, fotsida klädnad med draperad, veckad mantel, den ena skulpturen med urholkad rygg, höjd 91 respektive 92 cm

skador, delar saknas, ursprungligen sannolikt bemålade, sekundärt betsade

289552

2015-02-06