Fåtöljer gustavianska

Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska
Fåtöljer gustavianska

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, av Jacob Malmsten (stolmakare i Stockholm 1780-88), signerade IMS, båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, bemålade
LITTERATUR: Torsten Sylvén, Stolens Guldålder, stolar och stolmakare i Sverige 1650-1850, Stockholm 2003, jämför snarlika fåtöljer sidan 159 & 162

Smärre skador och lagningar

289671

2015-02-12