Carl Peter Lehman Fredrika Elisabeth Prytz
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LEHMAN, Carl Peter (1794-1876): "Fru Fredr.Elisab.Prytz, född Rosenberg vid 34 års ålder", signerad Lehman (2085), målad 1835, olja på duk, 59x49 cm,
HISTORIK: Fredrika Elisabet Prytz född Rosenberg, (född 1800 i Marstrand-död 1876 i Stockholm).
Dotter till direktören för Ostindiekompaniet i Göteborg, Sven Olof Rosenberg och Eva Örn
Make: Lars Adolf Prytz
Krackerleringar, smärre färfbortfall längs ramkant
289747
2015-02-02