Carl Peter Lehman Fredrika Elisabeth Prytz

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

LEHMAN, Carl Peter (1794-1876): "Fru Fredr.Elisab.Prytz, född Rosenberg vid 34 års ålder", signerad Lehman (2085), målad 1835, olja på duk, 59x49 cm,

HISTORIK: Fredrika Elisabet Prytz född Rosenberg, (född 1800 i Marstrand-död 1876 i Stockholm).
Dotter till direktören för Ostindiekompaniet i Göteborg, Sven Olof Rosenberg och Eva Örn
Make: Lars Adolf Prytz

Krackerleringar, smärre färfbortfall längs ramkant

289747

2015-02-02