Carl Peter Lehman Porträtt Lars Adof Prytz

Klubbat för:

9 400 SEK

6 000 SEK

LEHMAN, Carl Peter (1794-1876): "Öfverste.Lieut. L.Ad.Prytz vid 43 års ålder", signerad Lehman (2077), målad 1835, olja på duk, 59x49 cm,

HISTORIK: Lars Adolf Prytz (född 1791 i Åbo-död 1863 i Stockholm), Överstelöjtnant, fulldistriktschef i Malmö och sedermera landshövdning i Gävleborgs län.
Maka: Fredrika Elisabeth Prytz, född Rosenberg
Levnadsbeskrivning: ur: Svenska Adelns Ättartavlor:
Lars Adolf (son av Anders Johan Pryss, adlad och adopterad Prytz), född 1792 30/1 i Åbo, student därstädes 1806 11/12 och i Uppsala 1811 16/10, fänrik vid Värmlands regemente 1812 28/7, löjtnants karaktär 1814 16/11, löjtnant vid regementet 1817 11/3, kapten i generalstaben 1818 28/9, RSO 1824 4/7, kapten vid Bohusläns regemente och major i regementet 1827 25/4, major i generalstaben 1828 20/2, chef för södra tulldistriktet 1832 10/3, överstelöjtnant i armén 1834 26/4, överste i armén 1842 6/4, KVO 1851 10/11, landshövding i Gävleborgs län 1853 20/9, Carl XIV Johans medalj 1854, avsked från landshövdingeämbetet 1861 26/3, KNO samma år 3/5, ┼ 1863 28/3 i Stockholm och begravd å Johannes kyrkogård. "Kommenderades under 1813 och 1814 års fälttåg mot Norge, dels med regementet på arméns förposteringar vid Eda skansar, dels såsom adjutant i Strömstad, bevistade det senare årets aktiva kampanj i Norge såsom stabsadjutant hos fältmarskalken von Essen, var 1815 till svenska garnisonernas återmarsch ur Norge adjutant hos svenske kommendanten i Fredrikshalls och Fredrikstens fästningar, översten Wijnblad, var ett par gånger adjutant hos sedermera excellensen, greve Posse, ävensom vid fjärde infanteriinspektionen."
-Gift 1827 1/6 i Karlstad med Fredrika Elisabet Rosenberg, född 1800 19/9, ┼ 1876 27/12 i Stockholm, dotter av direktören vid Ostindiska kompaniet Sven Olof Rosenberg och hans 1:a fru Eva Örn.

Krackeleringar, retuscher

289749

2015-02-02