Sengustaviansk baljfåtölj i Ephraim Ståhls art
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete i Ephraim Ståhls art, sabelben, dekor i pastellage, förgylld och bronserad dekor av lejonmaskaroner och spiralband, broderad sits, sitthöjd ca 43 cm
LITTERATUR: Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare, Stockholm 2007
Dekorskador, smärre slitage
290062
2015-02-02