Sengustaviansk baljfåtölj i Ephraim Ståhls art

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BALJFÅTÖLJ, sengustavianskt stockholmsarbete i Ephraim Ståhls art, sabelben, dekor i pastellage, förgylld och bronserad dekor av lejonmaskaroner och spiralband, broderad sits, sitthöjd ca 43 cm
LITTERATUR: Eva Nordenfelt, Ephraim Ståhl: en kunglig stolmakare, Stockholm 2007

Dekorskador, smärre slitage

290062

2015-02-02