Handmålad kanna och skål av Elsa Derkert
Klubbat för:
600 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KANNA samt SKÅL med lock, porslin, kopia Marieberg, handmålad av Elsa Derkert 1934 resp 1938, polykromt målad dekor av blommor, lockknopp i form av fågel, höjd ca 10-12 cm
PROVENIENS: Elsa var kusin till Siri Derkert
Krackeleringar
290092
2015-02-03