Fåtöljer gustavianska
Klubbat för:
19 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, båda med Stockholms stolmakarämbets sigill, träskurna, medaljongformad rygg krönt med ros och blad, dekor av hörnfleuroner, svängda frontsarger med blomdekor, avsmalnande kannelerade ben, förgyllda med polerad guld och slagmetall
PROVENIENS: Antikhandlare Gully Klingberg, Druvan antik, Stockholm
Slitage, enstaka bräckage, dekorskador
290102
2015-02-10