Oljemålning omkring 1700

Oljemålning omkring 1700
Oljemålning omkring 1700
Oljemålning omkring 1700
Oljemålning omkring 1700
Oljemålning omkring 1700
Oljemålning omkring 1700

Klubbat för:

18 500 SEK

18 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (16-1700-tal): Porträtt av Helvig av Holstein (ca 1262-ca 1324), gift med kung Magnus Ladulås, olja på duk, 83 x 67 cm.

Länge ansågs målningen föreställa Magnus Ladulås dotter Rikissa, abbedissa. Flera versioner finns av den aktuella målningen, bland annat på Gripsholms slott (NMGrh383), i Stiftsbiblioteket i Linköping, två st i Klara kyrka i Stockholm, samt i privat ägo.

290336

2015-02-03