Eva Bagge, olja

Eva Bagge, olja
Eva Bagge, olja
Eva Bagge, olja
Eva Bagge, olja
Eva Bagge, olja
Eva Bagge, olja

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BAGGE, Eva (1871-1964): Porträtt av Esther Kjerner, signerad Eva Bagge, olja på duk, 54x39 cm.
LITTERATUR: Esther Kjerners Konst, Stockholm 1943, ett urval målningar med inledning av Otto G. Carlsund, Marita Lindgren, jämför annat porträtt av Eva Bagge sidan 11.
PROVENIENS: Gösta Stenmans samling nr 2074

Retuscher

290420

2015-02-04