Modellskepp briggen Gerda

Modellskepp briggen Gerda
Modellskepp briggen Gerda
Modellskepp briggen Gerda
Modellskepp briggen Gerda
Modellskepp briggen Gerda
Modellskepp briggen Gerda
Modellskepp briggen Gerda
Modellskepp briggen Gerda

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

2 500 SEK

MODELLSKEPP, i monter av glas och mahognyfanér, 1900-talets mitt, föreställande briggen "Gerda", längd ca 41 cm, monter ca 43, 48x18,5 cm
PROVENIENS: Byggd av Olle Magnusson, skepparen på briggen Gerda i mitten på 1900-talet. Seglade mellan Byxelkrok och Söderhamn med kalksten.

Tråd har lossnat i fören

290474

2015-02-04