Modellskepp briggen Gerda
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MODELLSKEPP, i monter av glas och mahognyfanér, 1900-talets mitt, föreställande briggen "Gerda", längd ca 41 cm, monter ca 43, 48x18,5 cm
PROVENIENS: Byggd av Olle Magnusson, skepparen på briggen Gerda i mitten på 1900-talet. Seglade mellan Byxelkrok och Söderhamn med kalksten.
Tråd har lossnat i fören
290474
2015-02-04