Soffa Carl Malmsten

Soffa Carl Malmsten
Soffa Carl Malmsten
Soffa Carl Malmsten
Soffa Carl Malmsten
Soffa Carl Malmsten
Soffa Carl Malmsten

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SOFFA, sannolikt Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, "Gustav Adolf", modellen formgiven 1923, betsad björk, träskuren dekor, stoppad sits, kanneleringar, avsmalnande ben, längd ca 180 cm
PROVENIENS: Beställd av Utrikesdepartementet 1934

Bruksslitage

290807

2015-02-06