Soffa Carl Malmsten
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, sannolikt Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, "Gustav Adolf", modellen formgiven 1923, betsad björk, träskuren dekor, stoppad sits, kanneleringar, avsmalnande ben, längd ca 180 cm
PROVENIENS: Beställd av Utrikesdepartementet 1934
Bruksslitage
290807
2015-02-06