Bord och stolar Carl Malmsten NK

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BORD, KARMSTOLAR, 2 st, STOLAR, 1 par, sannolikt Carl Malmsten för Nordiska Kompaniet, "Gustav Adolf", modellen formgiven 1923, betsad björk, träskuren dekor, stoppade sitsar, kanneleringar, avsmalnande ben, bordet brickmärkt, bordets höjd 60, 80x45 cm
PROVENIENS: Beställd av Utrikesdepartementet 1934

Bruksslitage

290808

2015-02-06