Bestick Georg Jensen

Bestick Georg Jensen
Bestick Georg Jensen
Bestick Georg Jensen
Bestick Georg Jensen
Bestick Georg Jensen
Bestick Georg Jensen

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

JOHAN ROHDE, bestick, 57 dlr, sterlingsilver, Georg Jensen & Wendel/AS, Köpenhamn, modell Konge, bestående av: 6 matknivar, 6 bordsknivar, 2 matgafflar, 4 mindre gafflar (16,5 cm), 4 matskedar, bordssked, 6 buljongskedar, 6 smörknivar, 5 smörgåsgafflar (14 cm), 4 smörgåsknivar (17 cm), 5 kaffeskedar, 2 skaldjursbestick, såsslev, bakelsegaffel, sked (15,5 cm), 3 uppläggningsbestick, vikt exkl. knivar med stålblad ca 1480 g

Bestick med horn med skador, slitage

291442

2015-02-08