Wäinö Aaltonen skulptur
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AALTONEN, Wäino (Finland, 1894-1966):Två systrar, monogramsignerad samt signerad och daterad Wäinö Aaltonen 1943, brunpatinerad brons, 73x51x26 cm
PROVENIENS: Hilmer Brommels, beställd av konstnären och föreställer döttrarna Brita och Ann-Marie Brommels
291454
2015-02-08