Wäinö Aaltonen skulptur

Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur
Wäinö Aaltonen skulptur

Klubbat för:

21 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

AALTONEN, Wäino (Finland, 1894-1966):Två systrar, monogramsignerad samt signerad och daterad Wäinö Aaltonen 1943, brunpatinerad brons, 73x51x26 cm
PROVENIENS: Hilmer Brommels, beställd av konstnären och föreställer döttrarna Brita och Ann-Marie Brommels

291454

2015-02-08