Tegels historia över Gustav Vasa
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEGEL, ERIC JÖRENSSON, Then stoormechtige, höghborne furstes ... her Gustaffs, fordom Sveriges... konungs etc. historia... I-II. Stockholm (Christoffer Reusner) 1622.
Folio. (12), 1-324, (14, sista blanka bladet saknas), (2, 4 opag. sidor saknas), 1-415, (11, sista bladet blankt) s. 2 titelblad tryckta i rött o. svart (till d. I skuret o. uppfodrat utan textförlust, båda titelbladen med senare ditmålad röd ram, till d. II förstärkt i nedre marginal). Tegels vapen i träsnitt på baksidan av s. 415 efterkolorerat.
Brunt senare (tidigt 1800-tal) skbd, nött o. delvis restaurerat, pärmarna med målad ram, lagad i falsarna, guldornerade pärmkanter, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, lagningar i övre och nedre kant, röda snitt. Några blad me fuktfläckar i yttre marginal. Nils Bonniers exemplar.
Collijn 913-14.
291487
2015-02-18