Klassisk handledning i gruvmätning
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BERGSVETENSKAP. (HORNEMAN, L.). (2). Försök til handledning uti svenska markscheideriet. + Atlas. Stockholm (J. A. Carlbohm) 1802.
4:o., atlas tvär folio. (8), (1)-126, (2) s. 1 inklistr. grav. tab., 22 grav. plr (alla, pl. 16 numrerad 13-16). Text ouppskuren. Välbevarade bruna senare(1900-tal) hfrbd, blanka ryggar. Delvis något fläckade i nedre marginal. 2 vol.
Markscheider var en gruvmätare, åtminstone vid Sala silverbergslag och Stora Kopparbergslagen en statlig tjänsteman lydande under bergmästaren.
291515
2015-02-18