Tommy TC Carlsson oljemålning
Klubbat för:
37 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
CARLSSON, Tommy "TC" (född 1958): "Den svarta", signerad och daterad a tergo Tommy Carlsson 2014, olja på duk, 90x90 cm
Historik: målare och grafiker, född 1958 bosatt i Långasjö, Småland och Stockholm. Hans specialområde är oljemåleri med utpräglad trompe l`oeileffekt, utfört i skiktmåleri med schumringsteknik. Motiven har förvandlats till objekt, t ex. dörrar, färgglada luftballonger, slitna fotbollar, elskåp, brevlådor med ytor av trä, gummi, metall, läder och glas m.m. med fullständig 3D effekt, alltid avbildade i naturligt format med symbolisk innebörd. Sedan 1981 har Tommy deltagit i över 130 utställningar i Sverige, Danmark, Tyskland och USA.
291616
2015-02-12