Urna Kina
2015-02-11
291724
| Klubbat belopp | 600 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
URNA, porslin, Kina, sent 1800-tal, dekor av påfågel i underglasyrblått mot celadongrön botten, höjd ca 27,5 cm, ej tillhörande lock medföljer
Proveniens: Inköpt i Kina på 1960-talet.
Mindre mynningsnagg och botten med stjärnspricka.