skålar och fat Kina famille rose
Klubbat för:
38 000 SEK
Utropspris
1 200 SEK
FAT, 5 st., SKÅLAR, 8+2+1 st., porslin, Kina, 1900-tal, dekor i famille rose, diameter ca 10,5 resp 9,5-10,5 cm
Proveniens: Inköpta i Kina på 1960-talet.
Obetydligt slitage och nagg, delvis med exportsigill
291779
2015-02-11