skålar och fat Kina famille rose

Klubbat för:

38 000 SEK

Utropspris

1 200 SEK

FAT, 5 st., SKÅLAR, 8+2+1 st., porslin, Kina, 1900-tal, dekor i famille rose, diameter ca 10,5 resp 9,5-10,5 cm
Proveniens: Inköpta i Kina på 1960-talet.

Obetydligt slitage och nagg, delvis med exportsigill

291779

2015-02-11