Carl Larsson, Söderkåkar

Carl Larsson, Söderkåkar
Carl Larsson, Söderkåkar
Carl Larsson, Söderkåkar
Carl Larsson, Söderkåkar
Carl Larsson, Söderkåkar
Carl Larsson, Söderkåkar

Klubbat för:

60 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

LARSSON, Carl (1853-1919): "Söderkåkar", signerad med monogram C.L. samt med påskrift "Söder. Sthlm", akvarell och blyerts på papper, 33 x 41 cm. Utförd 1885
Proveniens: Fru Elisabeth Mellin, Göteborg
Bukowski Auktioner, auktion 414, hösten 1980, katalognr 265
Gunvor och Arne Johnsons samling, Stockholm
Utställd: Carl Larsson - Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1953, katalognr 77
Litteratur: Ulwa Neergaard: Carl Larsson - Signerat med pensel och penna, del II, Stockholm 1999, katalognr 221

291899

2015-02-10